Emosjonell mestring

Intervjuet med treneren til Karsten Warholm, Leif Olav Alnes, på Torp i NRK2 i går var er fin innledning på dagen. Treneren er blitt folkekjær for sin tilnærming – ikke bare til trening og resultater – men også hans menneskesyn og livssyn.
Han er en reflektert og vekker nysgjerrighet i sin måte å tenke trening og måloppnåelse. Men vi har alle mye å lære av denne mannen. Hør bare hva han sa i programmet (PS – ikke helt ordrett, men nesten! I alle fall så godt det lot seg gjøre)
- Livet er mer enn medaljer
- Det som sitter over slipsknuten er like viktig enn raske bein
- Over slipsknuten er: være reflektert, tenkende og nysgjerrig
- Vær den beste utgaven / beste versjonen av deg selv
- Det vi gjør skal være meningsfullt
- Vi må ha eierskap til det som skjer. Og jeg legger til: Eierskap til det vi gjør
- Mye muskler og lite hjerne – er ikke bra
- Vi må ikke være redd for å tape, men være redd for at vi ikke utvikler oss.
- Alle bør ha noen de kan snakke med
- Ærlighet uten kjærlighet er brutalt
- Selv ros kan bli oppfattet som kritikk
- Vær ærlig med kjærlighet
- Mange prøver å gjøre ting komplisert for å virke smart. Det er unødvendig. Gjør ting enkelt
- Gjør du ditt beste er det tilstrekkelig. Ingen kan forlange at du skal gjøre mer enn sitt beste.
Folkens – det som er over slipsknuten eller skjortekraven – er gull. Bruk tid – stikkordet for dagen Der er selveste motoren for alt vi gjør. Der ligger framtidstro, tro, muligheter, kjærlighet og glede. Jeg tar med meg Alnes inn i helgen og uka som kommer. Takk til Torp og Co som gjorde oss mer kjent med denne karen.
Les mer om verdensdagen her: https://verdensdagen.no.
Les også mer her: https://heltsykt.no/produkt/omstart/